Aktualności

Bezpieczne sklepy - #PoradnikZakupowy

Zakupy 24/7 bez wychodzenia z domu, dostawa zamówionych produktów pod drzwi, brak kolejek, atrakcyjne oferty - to przykłady plusów jakie niesie ze sobą możliwość korzystania z usług internetowych. W jaki sposób dbać o bezpieczeństwo?

Z możliwości robienia zakupów online korzysta większość internautów. Zgodnie z zeszłorocznym raportem „E-commerce w  Polsce”, aż 75% internautów robi zakupy w polskich sklepach internetowych oraz 30% w zagranicznych[1]. Jednocześnie należy zauważyć, że według CERT Polska w 2022 roku liczba fałszywych sklepów wzrosła o 34% w porównaniu z rokiem poprzednim[2]. Miejsc, w których można natknąć się na stworzoną przez cyberprzestępców witrynę jest wiele: mogą to być strony pojawiające się jako treści sponsorowane w wynikach wyszukiwania, odsyłacze do witryn w reklamach produktów, polecane produkty – wyświetlane po wyszukaniu konkretnej rzeczy, którą chcielibyśmy kupić, najlepiej z jak największym rabatem. To tylko nieliczne z przykładów, na które możemy się natknąć w internecie.

 

Na co zwracać uwagę przeglądając strony internetowe sklepów?

Jest kilka elementów, które warto sprawdzić, zanim zdecydujesz się na zakupy w danym sklepie, zwłaszcza, jeśli zamawiasz produkty online.

·        Szczególną uwagę zwracaj na pasek adresu strony – jeśli znasz dany sklep, a w pasku adresu pokazuje się zupełnie inne nazwa lub znaki, których nie powinno tam być to bardzo poważne ostrzeżenie.

·        Sprawdź oferty pod kątem ceny – czy strona, na której jesteś nie oferuje produktów po bardzo niskich cenach, dużych rabatach, itd. Wyjątkowa okazja często jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Jeśli coś wydaje się być zbyt atrakcyjne może to być oszustwo!

·        Zweryfikuj dane sprzedawcy – czy dana firma jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli w rejestrach nie ma żadnej wzmianki lub inny zakres działalności czy zakończenie działalności szukanej firmy – uważaj! Może to świadczyć o oszustwie.

·        Sprawdź informacje na temat dostępnych form płatności i dostawy – czy sprzedający oferuje popularne metody płatności i formy dostawy, czy dostępny jest odbiór osobisty lub płatność za pobraniem.

·        Zweryfikuj czy na stronie udostępniony jest adres sklepu i różne formy kontaktu – brak udostępnionego numeru telefonu powinien wzbudzić Twoją czujność.

·        Sprawdź opinie na temat sprzedawcy – jeśli w internecie pokazują się negatywne opinie na temat sklepu lub można wyszukać jedynie pozytywne, dodane w konkretnym przedziale czasowym to może być znak, że coś jest nie tak.

Jeśli spotkasz się, z którąś z powyższych sytuacji – zarówno na stronach, które wyszukałeś w internecie jak i na oficjalnych platformach sprzedażowych, uważaj!

 

Jak dbać o bezpieczeństwo zakupów?

Decydując się na zakupy online pamiętaj, o kilku zasadach, które zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa.

1.      Staraj się korzystać z oficjalnych sklepów i serwisów sprzedażowych. Unikaj rejestrowania się na stronach, na których jesteś pierwszy raz i nie masz pewności, czy są prawdziwe

2.      Zawsze zwracaj uwagę na pasek adresu strony.

3.      Sprawdzaj i weryfikuj sprzedawców.

4.      Jeśli zdecydujesz się na zakup, pamiętaj, że cała płatność jest realizowana przez platformę – jeśli otrzymasz link z informacją o braku opłaty lub prośbę o potwierdzenie swoich danych, prawdopodobnie masz do czynienia z oszustwem.

5.      Uważaj na bramki płatności – weryfikuj je pod kontem poprawności adresu.

6.      Nidy nie przekazuj swoich danych (danych logowania, osobowych, itd.) osobą, które się z Tobą kontaktują. Sklep czy bank nie będzie wymagał od Ciebie podania poufnych informacji.

7.      Zgłaszaj oszustwa zakupowe – jeśli masz podejrzenie co, do danej strony (uważasz, że jest to domena wyłudzająca dane lub pieniądze) zgłoś ją do zespołu CERT Polska.

Zdrowy rozsądek i weryfikacja to podstawy w poruszaniu się w przestrzeni internetowej, tak samo jak świadomość zagrożeń.

Więcej ne temat bezpiecznych płatności internetowych dowiesz się tutaj.

 

 

 

Poradnik Zakupowy - strona główna: przejdź.


[1] Więcej na temat raportu „E-commerce w  Polsce” za 2023 rok dostępne na stronie Gemius Polska: https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/id-79-internautow-kupuje-online-raport-e-commerce-w-polsce-2023-juz-dostepny.html [dostęp: 17.04.2024 r.]

[2] Więcej na temat bezpiecznych zakupów dostępne na stronie CERT Polska: https://cert.pl/falszywe-sklepy/ [dostęp: 17.04.2024 r.]