Aktualności

Oszustwo na „bezpłatne” usługi weryfikacyjne

Oszustwa romantyczne przybierają różne warianty. Może to być podawanie się za żołnierkę lub żołnierza, bajecznie bogatego księcia czy biznesmena. Wszystkie postacie łączy jedno: zapewnienia o poszukiwaniu prawdziwej miłości. Czy tak jest naprawdę? Odpowiedź na to pytanie potencjalne ofiary poznają po fakcie czyli, przeważnie utracie swoich pieniędzy.

W 2023 roku FBI zarejestrowało 17 823 zgłoszeń z kategorii Confidence/Romance[1]. Według raportu, przełożyło się to na łączną sumę $652 544 805 strat, jakie poniosły osoby poszkodowane.

 

Oszustwo na „bezpłatne” usługi weryfikacyjne

Cyberprzestępcy cały czas szukają nowych dróg dotarcia do potencjalnych ofiar. Nową formą jest oszustwo na „bezpłatne” usługi weryfikacyjne[2], w ramach których przestępcy nakłaniają użytkowników serwisów i aplikacji randkowych do zapisania się na wskazanej przez nich subskrypcji. Co ma zapewniać usługa? Bezpieczeństwo. Przed kim? Przestępcami seksualnymi, seryjnymi mordercami, itd.

Jak przebiega takie oszustwo?

  1. Poznanie osoby na portalu randkowym lub w aplikacji – pod pozorem nawiązania głębokiej relacji.
  2. Szybka propozycja przejścia na zaszyfrowaną platformę.
  3. Udostępnienie przez sprawcę linku do rejestracji na stronie internetowej reklamującej „bezpłatny” proces weryfikacji w celu ochrony przed nawiązaniem relacji z przestępcami.
  4. Na stronie dostępne są artykuły opatrzone logotypami znanych mediów, co ma potwierdzać autentyczność serwisu i nakłonić do rejestracji.
  5. Rejestracja obejmuje podanie informacji, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i numer karty kredytowej.
  6. Przekazane dane wykorzystywane są do rejestracji w nieznanym serwisie z płatną subskrypcją.

Z pozoru bezpłatne usługi weryfikacyjne w rezultacie okazują się bardzo kosztownym miesięcznym abonamentem!

Wyłudzenia pieniędzy nie są jedynym celem tego rodzaju oszustwa. Wspomniana rejestracja wiąże się z podaniem szeregu informacji, które gromadzą cyberprzestępcy. Są to m.in. dane osobowe i kontaktowe, dane kart kredytowych. Wszystko to może posłużyć do dalszych oszustw związanych ze sprzedażą danych, kradzieżą tożsamości czy oszustw kredytowych.

 

„Internetowe love. Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online”

Bezpieczeństwo w sieci jest tożsame z bezpieczeństwem, o które każdy z nas dba na co dzień. Świat wirtualny przenika ten offline. Dlatego warto pamiętać o podstawach w nawiązywaniu relacji online. Oto przykłady tego, co możesz zrobić by czuć się bezpieczniej:

  • Zachowuj ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi w sieci. Zwłaszcza jeśli szybko wyznają uczucia, mówią o wspólnej przyszłości czy opowiadają o problemach i proszą o wsparcie finansowe.
  • Zastanów się dobrze zanim zgodzisz się na rozmowy na innych komunikatorach.
  • Uważaj na otrzymywane linki – mogą przekierować na strony przygotowane przez przestępców.
  • Nie podawaj swoich danych osobowych, loginów i haseł czy danych kart kredytowych.
  • Nie instaluj programów i aplikacji za czyjąś namową.
  • Jeśli coś wzbudzi Twój niepokój zgłoś taki profil administratorom serwisu czy aplikacji.

Kompleksowy zbiór informacji na temat oszustw romantycznych i porad związanych z bezpieczeństwem online został zawarty w poradniku NASK „Internetowe love. Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online”.

 

[1] Więcej na temat raportu rocznego FBI za 2023 rok dostępne na stronie Internet Crime Complaint Center (IC3): https://www.ic3.gov/Media/PDF/AnnualReport/2023_IC3Report.pdf [dostęp: 30.04.2024 r.]

[2] Więcej na temat oszustwa na „bezpłatne” usługi weryfikacyjne w alercie FBI opublikowanym na stronie Internet Crime Complaint Center (IC3):  https://www.ic3.gov/Media/Y2024/PSA240426 [dostęp: 30.04.2024 r.]